<b>Diş</b> bakımı için öneriler

DİŞHEKİMİ

HABERLER / DİŞHEKİMİ 64 comments

İyi bir diş bakımı nasıl yapılır? Nasıl sağlıklı ve estetik dişlere sahip oluruz? Dişler nasıl daha güçlü ve beyaz olur? Dişlerimizi nasıl koruyabiliriz? İşte diş bakımı önerileri...

İyi bir diş bakımı nasıl yapılır? Nasıl sağlıklı ve estetik dişlere sahip oluruz? Dişler nasıl daha güçlü ve beyaz olur? Dişlerimizi nasıl koruyabiliriz? İşte diş bakımı önerileri...

İyi bir diş bakımı nasıl yapılır?

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için, onlara iyi bakmanız gerekir. Dişlerin çevresinden, diş ve diş eti arasından bakteri plağının uzaklaştırılması için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmadan, sadece diş fırçalanarak yapılan ağız bakımında plağın yüzde 35’i temizlenmemektedir. Uzaklaştırılmamış dental plak; çürük ve diş eti hastalıklarına sebep olan bakterileri içerir.

Bol su tüketilmeli

Yenilen şeker miktarının azaltılması dişlerin korunması açısından önemli bir konudur. Özellikle şeker, tatlı, asitli içecekler ve meyve sularını tüketiyorsanız; hemen ardından dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Atıştırmalık olarak meyve tüketilmesi ve içecek olarak su içilmesinin yapılacak en doğru davranışlar olduğu unutulmamalıdır.

Diş taşlarını temizletmek neden önemli?

Diş bakımı, düzenli diş hekimi kontrolleri ve profesyonel diş temizliği yapılmasını da içerir. Ağız muayenesi; erken diş çürüğü belirtileri, dişeti hastalıkları ve başka bir problem olup olmadığının tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. Diş temizliği ayrıca dişeti hastalıklarına sebep olan tartarın (diş taşı) uzaklaştırılmasını sağlar. Tartar, diş fırçalayarak ve diş ipi kullanımı ile temizlenemeyecek kadar serttir. Ancak diş hekimi tarafından temizlenebilir. 

Masrafları 10 kat azaltmak

Düzenli yapılan koruyucu diş bakımı, tedavi masraflarını 10 katı kadar azaltabilir eğer diş bakımı ve kontrollere erken yaşta başlanırsa, diş problemleri önemli derecede azalır. Hatta dişler hiç çürümeyebilir. Ayrıca dolgu yapılması gereken küçük çürükler; kanal tedavisi ya da kuron protezlerinden daha az masrafa neden olur. Çoğu diş tedavisinin (dolgu, kuron, total protezler) ömürlük olmadığı bilinmelidir. Birkaç yılda bir tekrarlanması gerekebilir. Eğer eksik diş varsa en iyi tedavi şekli dental implantlardır. Bu implantlar yaşam kalitesi için çok iyidir ancak çok da pahalıdır.

Yorumlar