<b>Diş</b> Beyazlatma Mutlaka <b>Hekim</b> Kontrolünde Yapılmalıdır

DİŞHEKİMİ

HABERLER / DİŞHEKİMİ 193 comments

Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Hekimi Onur Dikmen, diş beyazlatma işlemiyle ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR

Diş temizleme ile diş beyazlatmanın hastalar tarafından çok karıştırıldığını belirten Dt. Onur Dikmen, “Beyaz dişler estetik açıdan insanlar arasında çok önem arz eder. Bu sebeple son yıllarda diş beyazlatma işlemi sıklıkla uygulanan bir tedavi haline geldi.

Ancak hastalarımız genelde diş temizliğiyle diş beyazlatmayı karıştırıyorlar. Diş taşı temizliğinde diş üzerindeki lekeler diş taşları gibi oluşumlar temizlenir ve dişin orijinal rengi ortaya çıkar. Diş beyazlatma işlemi ise dişin temizlendikten sonra ortaya çıkan bu orijinal rengi birkaç ton açma işlemidir.

DİŞ BEYAZLATMA HEKİM KONTROLÜNDE YAPILMALIDIR

Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Hekimi Onur Dikmen diş beyazlatma ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:

*Diş beyazlatma işlemi hekim kontrolünde uygulandığında hiçbir şekilde dişe zarar vermez ve son derece güvenilir bir işlemdir. Çünkü hekim uygulamayı kontrollü konsantrasyonlarla yapar, dişeti ve çevre dokularını korur. 

*Diş beyazlatma işlemi muayenehanede veya evde uygulanabilir. Evde diş beyazlatma işlemi de diş hekimi direktifleri doğrultusunda uygulanmalıdır.

*Dişlerimizdeki renklenmelere nelerin sebep olduğuna dair mutlaka diş hekiminin muayenesi gerekmektedir. Çünkü renklenmeye diş çürüğü, antibiyotik kullanımı, dişlerdeki yapısal bozukluklar, diş taşları, zararlı yiyecek içecek alışkanlıkları gibi birçok farklı unsur sebep olabilir. Sağlıklı ve beyaz dişlere ulaşmada önce nedeni belirleyip ona göre bir yol izlenmelidir.

*Piyasada insanların diş beyazlatmak için kullandığı birçok ürün mevcut. Ancak hekim kontrolünde olmayan bu uygulamalar dişe geri dönüşümsüz zararlar verebiliyor.  

*Diş beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına göre değişir. Beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında en az 1 hafta dişleri boyayan yiyeceklerden ve maddelerden uzak durulmalıdır.

Yorumlar