Göz ve Diş SGK kapsamından “Çıkarılmayacak”

08 December 2013 Sunday, 16:44

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi ve AK Parti Manisa milletvekili Op. Dr. Muzaffer yurttaş son günlerde kamuoyunda konuşulan ve çeşitli söylentilere yol açan göz ve diş muayenelerinin SGK dışına tabi tutulacağıyla ilgili söylentilerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

AK Parti iktidarları döneminde sağlıkta devrim niteliğinde büyük hamleler yapıldığını kaydeden Yurttaş; “2002’den önceki sağlık hizmetlerine bir bakın bir de AK Parti iktidarları döneminde ki sağlık hizmetlerine bakın sağlığa böylesine önem veren Hükümetimiz sağlığımız açısından çok öneme sahip bulunan göz ve diş tedavisini SGK kapsamı dışına alır mı? Tabi ki böyle bir şey mümkün değil. Bu tür spekülasyonlar AK iktidarlar dönemini karalamaya yönelik girişimlerdir. Halkımız böyle şeylere inanmasınlar” dedi.

Ege Bölgesi`nde İzmir`in ardından Manisa ve Aydın`da da organ nakli yapılabilmesi için harekete geçildiğini ifade eden Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Göz tedavisini bırakın kapsam dışı tutmayı. Sağlık Bakanlığımızın Ege Bölgesi`nde sadece İzmir`de bulunan organ nakil merkezindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Manisa ve Aydın`da iki yeni organ nakil merkezi açılması yönünde çalışmaları mevcut. Bunların arasında Kornea nakli’de var. Bu demek oluyor ki Özel hastanelerde en az 10 Bin TL’ya mal olan Kornea Nakli yapılacak olan SGK’lı vatandaşlarımız ceplerinden beş kuruş çıkmadan yaptırmanın memnuniyetini yaşayacaklar” şeklinde konuştu.

Milletvekili Muzaffer Yurttaş ağız ve diş sağlığına çok önem verdiklerini kaydederek Soma ve Alaşehir`de ki devlet hastanelerinde ağız ve diş sağlığı tedavisinin daha yaygın bir şekilde hizmete girmesi için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Manisa’da 2216 hastaya düzenli olarak evlerinde sağlık hizmetleri verilmekte olduğunu kaydeden Yurttaş; “Programı çerçevesinde artık “sana gelemeyene sen git” felsefesi ile hizmeti halkımızın ayağına götürmeye başladık. Şu an 14 hastanemizde Evde Sağlık Hizmeti Birimi kurulmuş ve aktif olarak çalışmaktadır. Sarıgöl, Gördes ve Selendi ilçelerimizde de bu hizmeti kurmak için çalışıyoruz ve inşallah en kısa zamanda kuracağız. Bu kişilere evde muayene, rehabilitasyon, eğitim ve destek hizmetleri, sağlık kurulu raporu verilmesi, tıbbi cihazların temini, diş bakım ve tedavisi, yara bakımı ve pansuman gibi pek çok sağlık hizmeti verilmektedir. Bu hizmetin sunumunda hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, sosyal hizmetler ilçe müdürlüğümüz koordineli olarak çalışmaktadırlar” dedi.

Yorum yazın...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz