Hamilelikte <b>Diş</b> Ağrısı Nasıl Geçer?

DİŞHEKİMİ

HABERLER / DİŞHEKİMİ 53 comments

Hamilelikte döneminde yaşanan Diş ağrılarından nasıl kurtulabilirsiniz. Detaylar aşağıda..

Hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri nedeniyle dişler üzerindeki bakteriyel plak birikiminin arttığını ve hamilelik döneminde bu plağın dişlerden uzaklaştırılmazsa diş etlerinde  kızarma, şişme ve kanama görülebileceğini söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi’nden Diş hekimi  Melek Öztaş, diş etlerindeki kanamadan dolayı  anne adaylarının  dişlerini fırçalamaktan kaçındığını ve bu nedenle   de bakteri plağının kolayca oluştuğunu,  oysaki hamilelik döneminde ağız ve diş bakımına çok daha fazla özen gösterilmesi  gerektiğinin altını çizdi.

Diş Bakımı İhmal Edilmemeli

Özellikle hamileliğin ilk aylarında oluşan mide bulantılarından  ve kusmalarından dolayı ağızdaki asidik ortamın arttığını  tükürük akışının azaldığını, buna ilaveten hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının  karbonhidrat türü bazı yiyeceklere aşırı ilgi duyabileceklerini dile getiren  Hospitadent Diş Hastanesi’nden Diş hekimi  Melek Öztaş, “Ayrıca anne adayları çok sık yemek yedikleri için ve yemeklerden sonra ağız ve diş bakımlarını ihmal ettiklerinden diş eti promlemleri ve çürük oluşumu hızlanır. Bu nedenle yemeklerden sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir” dedi.

Yanlış Bilgilere İnanmayın 

Halk arasında “ Her hamilelik bir diş götürür” , “ Hamileyken diş hekimine gidilmez”,  “Bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır “  gibi  yanlış bilgilere asla inanılmaması gerektiğini vurgulayan Dt. Öztaş,” Bu bilgiler kesinlikle doğru değildir. Çürük oluşumu, çürüğün ilerlemesi , diş eti problemlerinin görülmesi hamilelik döneminin  çok hassas bir dönem olmasından kaynaklıdır, sadece  bu dönemde ağız ve diş bakımının daha özenle yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Anne Adayları Ne zaman Diş Hekimine Gitmeli

Hamile adaylardaki  ağrının;  diş eti, 20 yaş dişi ağrısı nadiren de olsa eklem kaynaklı olabileceğini söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi’nden Diş hekimi  Melek Öztaş,” Diş hekimlerinin ve kadın doğum uzmanlarının anne adaylarına tavsiyesi, hamile kalmadan önce tüm ağız ve diş bakımlarını yaptırmaları yönündedir.  Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan ağız ve diş problemleri için  diş hekimlerinin yaklaşımı hamile hastalarda ertelenebilen tedavilerin doğum sonrasına ertelenmesidir. İdeal olarak diş tedavilerinin 2. trimesterde yeni hamileliğin 4. ve 6. aylar arasında yapılması en uygundur. Çünkü ilk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişimi olmaktadır. Son 3 ayda ise artan vücut kütlesi ile beraber anne adayı  diş hekimi koltuğunda oturamayacaktır. Ancak bunların dışında ağrı ile gelen hasta hangi trimesterde olursa olsun kadın doğum uzmanıyla konsülte edilerek tedavi planlaması yapılabilmektedir. Sadece bu dönemde anne adayından radyografi alınmaz, varsa eski radyografileri değerlendirilir” dedi.

Hamileyken Dişiniz Ağrırsa

Anne adaylarının karşılaştığı diş problemleri karşısında neler yapılması gerektiğini açıklayan Dt. Öztaş, konuyla  ilgili şöyle konuştu. 

Anne adayında aniden bir diş ağrısı olursa  bu dişin sinirinin etkilendiğinin göstergesidir olduğunu  bu durumda kanal tedavisi gerekecektir. Bir defaya mahsus olmak ve kadın doğum uzmanı ile konsülte etmek şartıyla anestezi altında kanal tedavisi yapılabilir. Diş eti problemlerinde hamileliğin her ayında müdahale edilebilir. Gömülü 20 yaş dişleri genelde ağrıya sebep olup, akut bir alevlenme sonucunda tekrar pasif döneme geçer. Diş hekiminin muayenesi sonucu yapılacak olan tedavi doğum sonrasına ertelenebilir. Eklem problemlerinde ise detaylı bir muayeneden sonra hastaya verilecek olan gece plağı veya splint hastanın problemlerini çözecektir, eklem ağrısı şikayeti olanlar hamileliğin her ayında tedavi edilebilirler.

Yorumlar