<b>Diş Hekimi</b> Sinan Emre Şekerci Dijital Diş Hekimliğini Anlattı

DİŞHEKİMİ

HABERLER / DİŞHEKİMİ 59 comments

Daha önce sadece konvansiyonel yöntemler kullanılarak yapılan diş hekimliği uygulamalarının teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte dijital uygulamalarla nasıl entegre olduğunu anlattı.

Dijital diş hekimliğinde hastaların diş yapılarının ve çevre dokuların değerlendirilmesinde ileri teknolojik tomografi, MR ve diğer görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Sinan Emre Şekerci dişlere yapılacak estetik uygulamalarda da yine ağız içi tarayıcı cihazlarla dijital ölçü alımı, bu ölçünün 3 boyutlu tasarım programlarında tasarlanması, ortaya çıkan tasarımın 3 boyutlu yazıcılar ile yazdırılarak tasarımını tedavi öncesinde hastaya 3 boyutlu bir çıktı olarak gösterilmesi gibi pek çok gelişimin özellikle son 10 yıl içinde büyük yol kat ettiğini ve bu yeni teknolojileri kullanmanın hekimlere büyük avantajlar sağladığını belirtti.

Yapılan değerlendirme ve tedavilerin tamamının dijital olması sayesinde hastaların yapılan işlem ile ilgili daha iyi bir görsel algıya sahip olması sağlandığını belirten Şekerci hastanın yapılacak olan işlem ile ilgili bilgisinin artmasının tedavi ile ilgili korkuları azalttığı ve hasta-hekim ilişkisini güçlendirdiğini belirtti.

Dijital diş hekimliğinde tarama, tedavi ve üretim işlemlerinin hepsinin tek elden yönetilebilmesi sayesinde tedavinin daha hızlı bir şekilde bitirilebildiğini belirten Sinan Emre Şekerci, konvansiyonel yöntemlerle hastanın 2-3 kez kliniğe gelmesini gerektirecek kompleks tedavilerin bile tek seansta bitirilebildiğini belirtti.

Dijital diş hekimliğinin tedavinin tüm aşamalarında yer aldığını ve implant gibi cerrahi işlemlerde de kullanıldığını belirtti. İmplant uygulamalarında en önemli noktaların implantın yerleştirileceği dokunun sağlıklı olması ve yeterli kemik kalınlığına sahip olması gerektiğini belirten W Clinics diş hekimlerinden Sinan Emre Şekerci dijital yöntemlerle üretilen rehber (guide) araçlar sayesinde çevre dokulara zarar vermeden daha güvenli bir şekilde implant yerleştirilebildiğini belirtti.

Gün geçtikçe teknolojinin daha fazla hayatımıza girdiğini belirten Şekerci bu durumun diş hekimliğinde de farklı olmadığını ve ilerleyen dönemlerde kendisine daha da fazla yer bulacağını belirtti.

Kaynak: https://www.wclinics.com.tr/

Yorumlar